- Süreç Yaklaşımı Modeli
Stenhouse tarafmdan ortaya konan ve daha çok öğretmenlerin ders planı yapmalarındaki yaklaşımlardan yola çıkılarak geliştirilen modeldir. Model dört aşamadan oluşmaktadır. 1
- Genel Amaçlar
- Içerik Bağlam
- öğrenme Durumlan
- Değerlendirme
- Sistem Yaklaşımı Modeli
Wulf ve Schave tarafından geliştirilen bu model üç aşamada ele alınmaktadır. 2
- Problemin tanımı: Amacın belirlenmesi,
Komisyon üyelerinin seçimi - Gelişme: Amaçların davranışlara
dönüştürülmesi, uygun ders planlarının
yazılması, öğretim materyallerinin
geliştirilmesi, öğrenme ortamının
desenlenmesi - Değerlendirme: Sonuçların değerlendirilmesi
ve sürekli dönüt sağlanması - Yenilikçi Durumsal Modet
Skillbeck tarafından geliştirilmiştir. Oku! merkezli program geliştirme anlayışına odaklanmaktadır. Aşağıda verilen işlemlerin yapılmasını gerekli görmektedir;1
- Durum Çözümlemesi
- Amaçlar
- öğrenme-öğretme programı desenleme,
uygulama - Değerlendirme
- MEB Modeli
Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanılan program geliştirme modelidir. Aşağıda verilen aşamaları izlemektedir;
- Çerçeve-amaç-süreç, komisyonların
oluşturulması, ihtiyaçların belirlenmesi - Hedefler
- Ana konu başlıkları
- öğretim stratejileri, ünite planları, ders
kitapları, öğretim materyalleri - Alan testi, hizmet içi eğitim, genel uygulama,
genel değerlendirme - Alan testinden sonra düzeltme, genel
değerlendirmeden sonra tekrar - Demirel Modeli
- İhtiyaç saptama, analizi-değerlendirilmesi
- Hedeflerin belirlenmesi, uzak, genel, özel,
taksonomik sınıflama - Içerik seçimi, düzenlenmesi
- öğrenme ortamının düzenlenmesi, çoklu
ortamların seçilmesi - Programın denenmesi, sonucun
değerlendirilmesi, Alan testinin uygulanması - Bir yıl uygulamadan sonra tekrar veya gene!
uygulama
PROGRAM GELİŞTİRME SÜRECİ
Program geliştirme işlemi bir süreçtir. Bu süreç
sırasıyla yapılması gereken bazı işlemleri içerir.
Bunlar,1
- Program Geliştirmenin Planlanması
Program Geliştirme
119
- Program Tasarısı Hazırlama
- Programın Denenmesi
- Programın Değerlendirme
- PROGRAM GELİŞTİRMENİN PLANLANMASI
Planlama kendi içinde yedi alt basamaklardan oluşmaktadır.
- Çalışma gruplarınm oluşturulması
- Program geliştirme çalışma planı
- Ihtiyaç saptama
- Hedefyazma
- Içerik analizi yapma
- Eğitim durumlan hazırlama
- Sınama durumları
- Çalışma Gruplarının oluşturulması
Program geliştirme birçok kişinin işbirliği içinde çalışmasmı gerektiren bir işlemdir. Bu belirlemeler ışığı altında çalışma gruplarını üç grupta toplayabiliriz. Bunlar;3
- GRUP: Program karar ve koordinasyon grubu
- GRUP: Program çalışma grubu
- GRUP: Program danışma üyeleri grubu
Program Karar ve Koordinasyon Grubu
- Hangi alanlarda program geliştirme
çalışmalannın yapılacağına karar verilir. - Ülkede başat olan eğitim felsefesinin bu
programlara yansıtılması sağlanır. - Hazırianan programları kabul yada değiştirmede
karar organı olarak görev yapar. - Tüm program geliştirme çalışmalarında
koordinasyonu sağlar. - Grupta Bulunan Üyeler şunlardır;
V Milli eğitim Bakanlığı temsilcileri. s Program geliştirme alan uzmanı(üniversiteji>’ s öğretmen örgütlerinin temsilcileri S Konu alanı uzmanları ve temsilcileri^ •/ Veli temsilcileri. s Öğrenci temsilcisi
Ülkemizdeki tüm eğitim çalışmaları, her düzeyde eğitim programlarının hazırlanması ve geliştirilmesi MEB sorumluluğu altında yürütülmektedir. Bu nedenle program hazırlamada en yetkili organ MEB ve buna bağlı olan Talim Terbiye Kurulu’dur. Program Çalışma Grubu Programın hazırlanması, uygulanması, değerlendirilmesi, ve geliştirilmesi aşamalarında sürekli görev yapan bir gruptur.
Grupta bulunan üyeler;
- / Program geliştirme uzmanıj \
s Eğitimde ölçme ve değerlendirme uzmanı
- / Konu alanı uzmanları (Alt ve üst sınıf
düzeylerinden, yakın ders alanlarından^ ^”
öğretmenler ve alandan üniversite öğretim elemanları s Dilbilim uzmanı
Program Danışma Grubu
Program çalışma grubuna danışma yapacak uzmanlardan oluşur. Gerektiğinde katılması gerekenlerdir. Bunlar;
s Eğitim Psikologu
s Eğitim Sosyologu
s Eğitim Felsefecisi
s Eğitim Ekonomisti
s Eğitim Denetçisi
s Eğitim Teknoloğu
s İletişim Uzmanı
- Program Geliştirme Çalışma Planı
Program geliştirme sürecinde hangi işlemlerin, ne zaman ve ne kadar sürede gerçekleştirileceğini belir-leyerek birzaman takvimi hazırlanır.6
- İhtiyaç Saptama
Program geliştirme sürecine ihtiyaç saptama çalış-malarıyla başlanır. 63
- Toplumun beklentileri ve ihtiyaçları nelerdir?
- Bireyin ihtiyaçları nelerdir?
- Konu alanı ile ilgili ihtiyaçları nelerdir?
- Hedef Yazma
Hedef yazma ilkelerine uygun olarak ifade edilir.6 Hedefler gözlenebilir ya da ölçülebilir öarenci davranışları olarak ifade edilir.6
- İçerik Analizi Yapma
Somuttan soyuta, basitten karmaşığa, bilinenden bi-linmeyene, Doğrusal programlama, sarmal programlama, modüler programlama, piramitsel programlama, çekirdek programlama, proje merkezli programlama6 Daha sonra öğrenme konuları ve hedef alanları arasındaki ilişkiyi kurmak amacıyla belirtke tablosu yapma
- Eğitim Durumlarını Hazırlama
öğretim stratejileri, yöntem-teknikler, zaman, süre, öğretim hizmetleri, araç-gereç
- Sınama Durumları
- izleme Testi Yada Performans Testi
- Hazırlama: Her ünite için öğrenme
eksikliklerini belirlemek amacıyla sınama
durumları oluşturma6 - Düzey belirleme Testi Hazırlama:
Birkaç ünite sonunda (ara sınav) ya da dönem sonunda (yıl sonu sınavı9 öğrenci öğrenme ve başarı düzeyini belirlemek için sınama durumları oluşturma6
120
Program Geliştirme
- Programı Deneme -Düzeltme ve Sonuçları
Raporlaştırma
Programın piJot okullarda bir yıl süreyle uygulanması, uygulama sonuçlarına göre düzeltmelerin yapılması6
- Programı Uygulama
Program ulusal düzeyde uygulanır. 6
- Eğitim programı geliştirmek amacıyla
oluşturulan ekipte, aşağıdakilerden hangisinin bulunması zorunlu degildir? (2001 KPSS-34)
- Okul yöneticisi
- Program geliştirme uzmanı
- ölçme ve değerlendirme uzmanı
- Konu alanı uzmanı
- E) Branş öğretmeni
- “Eğitim programının sürekli olarak geliştirilmesi gerekir.”
Aşağıdakilerden hangisi bu anlayışa uygun değildir? (2001 KPSS-36)
- ilk uygulamada yüzde yüz öğrenme sağlayacak
etkinlikte program hazırlamanın çok güç olması - Okulların bürokratik bir yapı içerisinde
örgütlenmiş olması - Eğitim teknolojisinde ilerlemeler kaydedilmesi
- D) Konu alanlarındaki bilgi birikiminde önemli
değişiklikler olması - E) Bilginin sürekli ve birikimli olarak değişmesi
- Aşağıdakilerden hangisi öğretimi planlama ve uygulamada zamanı dikkate alma amacıyla yapılacak bir çalışma değitdir? (2001 KPSS-38)
- Yıllık planda, ünite veya konuların sürelerini
dikkate alma - Ünite veya dersleri süresi içinde bitecek şekilde
planlama - Resmi tatil ve özel gün veya haftaları dikkate
alma - Uzun zaman alacak etkinlikler için hazırlıkları
önceden yapma - E) Yetiştirilmeyen etkinlikleri ev ödevi olarak
yaptırma
- Aşağıdaki kurumlardan hangisi ilk ve orta
öğretim okullarında okutulan dersler ve bu
dersler ile ilgili program, kaynak kitap ve ders
saatleri konusunda yetkili en üst kuruldur?
(2001 KPSS-86) - Milli eğitim şurası
- Milli eğitim müdürlüğü
- Teftiş kurulu başkanlığı
- ilgili genel müdürlük
- E) Talim terbiye kurulu
- Program geliştirme çalışmaları hangi etkinlikle
başlamaktadır? (2003 KPSS-110) - ihtiyacın saptanması
- Hedeflerin belirlenmesi
- Eğilim durumlarmın organize edilmesi
- Değerlendirme ölçütlerinin belirlenmesi
- E) içeriğin organize edilmesi
İHTİYAÇ SAPTAMA
İhtiyaç, savunmaya değer bir amacın gerçekleştirilmesi için gerekli ve yararlı olan husus ya da güçlü istek olarak ifade edilmektedir. Programın hazırlanması için bir program ihtiyacının ortaya çıkması ve bu ihtiyacın en iyi şekilde karşılanması için de gerçek ihtiyacın ne olduğunun saptaması lazımdır.3
ihtiyacın analiz edilmesi ile ilgili farklı yaklaşımlar vardır. Bunlar aşağıda özetlenmiştir. 3
- Farklar Yaklaşımı
Bu yaklaşım gözlenenle beklenen başarı düzeyleri arasındaki farkı ortaya çıkarır Bu yaklaşıma göre ihtiyaç; beklenilen beceri düzeyi ile gerçek/varolan beceriler arasında farkla ortaya çıkar. Bu farkın boyutu mevcut bir problemin varlığını ya da yokluğunu da ortaya koymaya yarar. Normlar ve standartlardan yararlanılarak ihtiyaçtan doğan problemin ortadan kaldırılması yolları aranır. Okul ortamı ve eğitim birimleri genellikle bu yöntemle ihtiyaç değerlendirmesi yoluna gider.
- Demokratik Yaklaşım
İhtiyaç, toplumdaki baskı gruplarının isteklerinden hareketle ortaya çıkar. Birçok insanın ihtiyaç değerlendirme süreci içinde olması insan ilişkileri ve halkla bütünleşme özelliğine sahip olması bu yaklaşımın en önemli özelliğidir. Yüksek sayıda insan grubunun katılımı ihtiyacı belki çok geçerli kılar; ama, bu o ihtiyacın çok değerli olduğu anlamına gelmez.
Program Geliştirme
121
- Analitik Yaklaşım
Gelecekte ortaya çıkması olası durumlardan yola çıkarak ihtiyacın belirlenmesi sürecidir. Mevcut durumdan yararlanılarak geleceğe yönelik durumlar hakkında karar verilir. Bu yaklaşımda eleştirel düşünceden yola çıkılarak çözüm aranır.
- Betimsel Yaklaşım
Belirli olgu ya da eğitim yaşantılarından ortaya çıkan
durumla ilgilenilir. Bir nesnenin yokluğu, eksikliği ile
ortaya çıkan zararla o nesnenin varlığının ortaya
koyacağı, sağlayacağı yarardan hareketle ihtiyaç
belirlenir.
İhtiyaç Belirleme Değerlendirme Teknikleri
- Delphi tekniği-Anket geliştirme
- Progel-Dacum Tekniği
- Gözlem
- Meslek Analizi
- Ölçme araçlan-Testler
- Görüşme-Grup toplantıları
- Kaynak tarama
- Literatür tarama
- Raporları değerlendirme
- Mevcut programı inceleme
- Eğitim bilimleri olanında gefecekteki
yönelimlerin neler olacağını ortaya koymak
amacıyla yapılacak bir çalışmada ihtiyacın
ortaya konulabilmesi için hangi yaklaşımın
kullanılması daha doğru olacaktır? 2003 KPSS-
114) - Betimsel Yaklaşım
- Farklar Yaklaşımı
- Analitik Yaklaşım
- Demokratik Yaklaşım
- E) Süreç Yaklaşımı
- Program geliştirme amacıyla ihtiyaç belirleme
sürecinde aşağıdaki yöntem ya da tekniklerden
hangisi kullanılmaz? (2004 KPSS-91) - Görüşme
- Test
- Mikro öğretim
- Delphi
- E) Kaynak tarama
- PROGRAM TASARISI HAZIRLAMA
Bu bölümde bir eğitim programının hazırlanmasında temel öğelerinden bahsedilecektir. Bunlar; I. Hedef
- içerik
- Eğitim durumları (Öğrenme-öğretme
durumları)
- Sınama durumları (Değerlendirme)
Bunlar; bir eğitim programını oluşturan temel
ögelerdir.
Bir eğitim programını oluşturan temel ögelerde
bulunması gereken özellikler şunlardır;
s önce öğrenciye kazandırılacak hedefler belirlenir s Bu hedefler davranışa dönüştürülür
s Hedef davranışları kazandırmaya yardımcı olacak içerik belirlenir
s Hedef davranışlara uygun yöntem ve teknikler belirlenir. Eğitim durumları, etkinlikleri belirlenir.
s Bütün bu etkinlikler sonucunda hedef davranışlara ulaşılıp ulaşılmadığını ortaya koyacak sınama durumları planlanır.
- HEDEFLER
Amaç
Eğitim-öğretim süreci sonunda ulaşılması istenilen düzey yada sonuçtur. Örneğin; iyi vatandaş, iyi insan, iyi öğretmen.6
Hedef
Öğretim faaliyetleri ile öğrenciye kazandırılacak özelliklerya da niteliklere hedef denir. Örneğin; iletişim becerilerine sahip olması, eğitim bilimlerindeki temel kavramlar bilgisi, fen bilgisi dersine ilgi duyma6
Davranış
Öğretim hedeflerinin gözlenebilir ve ölçülebilir öğrenci tepkileri olarak ifade edilmesidir. Örneğin; Eğitim kavramının tanımını söyleme/verilenler arasından seçip işaretleme, günde 3 defa dişlerini fırçalama, Atatürk ilke ve inkılaplarını söyleyebilme6 Bir eğitim programında hedefler belirlenirken o toplumun bireylerini neden eğitiyoruz sorusunu sürekli hatırlamamız gerekmektedir.
Hedeflerin Davranışlara Dönüştürülme Nedenleri
- Ölçme-Değerlendirmeyi Yapmak, ölçmeye
kılavuzluk için davranışların belirlenmesi gerekir. - Eğitim Durumlannı Belirlemek, öğretimi
yönlendirmek, öğretimin nasıl yapılacağını,
uygulanacak öğretim stratejilerini, yöntem ve
teknikleri, süre, araç ve gered seçmede
gerçekleştirilecek davranışların belirlenmesi - Öğretim Programının Etkisini Artırmak
- Standartlaşmayı Sağlama
- Öğrenciye nasıl öğreneceğine ilişkin bilgiler vermek
Eğitimde hedefler üç düzeyde belirtilmektedir2.
122
Program Geliştirme
Uzak Hedefler: Ülkenin politik felsefesini yansıtan ve oldukça genel olarak belirtilen hedeflerdir
Genel Hedefler: Uzak hedefin yorumu aynı zamane/a da okulun işgörüsünü yansıtan hedeflerdir
Özel Hedefler: öğrenciye kazandırılması uygun görülen özellikler ve bir disiplin ya da bir çalışma alanı için hazırlanmış olan hedeflerdir
Eğitim hedeflerini belirlemede Uzak ve Genel hedeflerin dışında dört kaynak vardır;
- Toplumsal gerçek:
- içinde yaşadığı toplumun bireye
sağladığı olanaklar - Toplumun sosyal, kültürel ve
ekonomik özellikleri - Toplumun insan gücü ihtiyacı
- Bireyler ile toplumun beklentilerinin
uygunluğu - Konu alanı
- Bireyin özellikleri (Kişilik, ilgi, tutum vb)
- Doğa
Eğitim hedeflerinin belirlenmesinde; toplumsal, felsefı, ekonomik, psikolojik ölçütler göz önüne alınmalıdır. Hedefler bu ölçütler açısmdan incelendikten sonra kesinleştirilmelidir.
- Eğitimde hedeflerin belirlenmesi aşamasında, aşağıdakilerden hangisinin dikkate alınması zorunlu degildir? (2001 KPSS-35)
- Toplumun ihtiyaçlarının
- Konu-alan ilişkilerinin
- Bireyin ihtiyaçlarının
- Eğitim ekonomisi bulgularının
- E) Toplumun eğitim felsefesinin
- Aşağıdakilerden hangisinin belirlenmesi hedef
davranışlara bağlı değildir? (2002 KPSS-115) - Ölçme durumları
- öğrenme yaşantıları
- Toplumsal gereksinimler
- Eğitimin niteliği
- E) Değerlendirme kriterleri
- Aşağıdaki seçeneklerden hangisinde program
geliştirmenin öğeleri doğru olarak verilmiştir?
(2003 KPSS-109) - Öğretmen – öğrenci – veli
- Hedef – içerik – eğitim durumları – sınama
durumları - içerik – öğretme faaliyetleri – değerlendirme
- Okul yönetimi -veli – öğretmen -öğrenci
- E) Hedefler – yöntemler – teknikler
- Bir eğitim programını oluşturan 89 temel
öğelerde bulunması gereken özelliklerle ilgili doğru ifade aşağıdakilerin hangisinde veril-miştir? (2004 KPSS-89)
- Hedeflerde, içinde bulunulan zaman ve
koşullarla ilgili kesin bilgiler yer almalıdır. - Hedefleri gerçekleştirebilecek kapsam
- Eğitim durumları, “ne öğretelim?”1 sorusuna
yanıt aramalıdır. - ölçme değerlendirme etkinlikleri sadece
bilişsel hedeflerin kazanılma düzeyini - E) Temel öğeler birbirinden bağımsız
işlemelidir.
- Aşağıdakilerden hangisi eğitim programının boyutlarından biri değildir? (2002 KPSS-1)
- Hedef ve davranış
- Konular
- Eğitim durumlan
- Toplum ihtiyaçları
- E) Değerlendirme
- Eğitim hedeflerînin kaynaklarından toplumsal boyuta ilişkin yapılacak araştırmalarda, aşağıdakilerden hangisine yer verilmesi gerekmez? (2004 KPSS-92)
- Içinde yaşadığı toplumun bireye sağladığı
olanaklar - Toplumun sosyokültüre! ve ekonomik
özellikleri - Toplumdaki bireylerin kendini
gerçekleştirme düzeyleri - Toplumun insan . gücü gereksinmeleri
- E) Bireyler ile toplum beklentilerinin uygunluğu
Program Geliştirme
123
- Hayvancılığa uygun coğrafi yapının ve iş imkanlarının bulunduğu bir bölgede okullarında hayvancılıkla ilgili hedeflere öncelik verilmesi aşağıdakilerden hangisinin etkisidir? (2002 KPSS-112)
- özel hedefler araştırma sonuçlarına uygun
olarak belirlenmelidir - Eğitimin hedefleri belirlenirken toplumsal
çevrenin ihtiyaçları dikkate alınmalıdır - Eğitimin hedefleri belirlenirken değişik yollar
izlenebilir - Bireylerin eğitimden beklentileri zamandan
zamana değişebilir - E) Konu alanındaki yenilikler eğitimin hedefleri
üzerinde etkilidir
Hedeflerin Aşamalı Sınıflandırılması (Taksonomisi)
Hedeflerin aşamalı olarak smıflandınlmasında yaygın olarak kabul edilen görüş Bloom ve arkadaşlarmın geliştirdikleri smıflandırmadır. Bu sınıflamada belli bir alana giren hedefler kolaydan zora, basitten karmaştğa doğru sıralanmıştır. Bloom’un taksonomisine göre öğretim programının hedefleri üç ana başlık altında toplanmıştır.Bu taksonomiye bir anlamda insan öğrenmelerinin sınıflandınlması da denilebilir. ;
- Bilişsel Alan; öğrenilmiş davranışların zihinsel
yönü ağır basan kısmıdır - Duyuşsal Alan; öğrenilmiş davranışların
Duygusal yönü ağır basan kısmıdır. Sevgi,
korku, nefret, ilgi, tutum ve güdülenmiştik gibi
duygusal yönlerin baskın olduğu alandır. Bu
alanda bireyin özellikleri ön plandadır. - Devinimsel (Psiko-motor) Alan; Öğrenilmiş
davranışların zihin-kas koordinasyonu
sonucu ortaya çıkan kısmına denir. Bu
alanda beceriler ön plandadır.
| Hedeflerin Aşamalı Sınıflaması | |
| |
| a. | Bilgi |
| b. | Kavrama |
| c. | Uygulama |
| d. | Analiz |
| e. | Sentez |
| f. | Değerlendirme |
| |
| g- | Alma |
| h. | Tepkide bulunma |
| i. | Değer verme |
| j- | örgütleme |
| k. | Kişilik haline getirme |
- Devinişsel Alan (Psiko-motor)
- Uyarılma
- Kılavuz denetiminde yapma
- Beceri haline getirme
- Duruma uydurma
- Yaratma
Hedeflerde Aranacak Bazı Özellikler1
- Hedef öğretmenin ne yapacağını değil,
öğrencinin ne yapacağını ifade etmesidir. ör-
neğin; Cümlenin öğelerini kavratma şeklindeki bir
hedef ifadesi öğretmenin davranışını içerdiği için
yanlıştır. Cümlenin öğelerini kavrayabilme
örneğinde olduğu gibi hedef öğrenci davranışı
açısından ifade edilmelidir. - Hedef davranış olarak ifade edilerek somut ve en
özel öğrenci tepkisi olarak ifade edilir. Hedeflere
ulaşma düzeyi ancak gözlenebilir ve ölcülebilir
öğrenci tepkileri (istenilir davranışlar) olarak dav-
ranışa dönüştürülerek belirlenir. - Hedef yetiştireceğimiz öğrencide bulunmasını
istediğimiz ve öğretim faaliyetleri yoluyla
kazandınlabilir nitelikler yada özelliklerdir.
Hedefler genel ifadelerle (doğrudan
gözlenemeyen) belirlenir. Hedef cümlelerinin
sonuna “bilgisi, becerisi, gücü, yeteneği, ilgililik,
farkında olma, kavrayabilme” gibi ibareler - Davranış ise hedeflerin somut ifadelerle
(gözlenebilen veva ölcülebilen) belirlenmesidir.
Davranış cümlelerinin sonuna “tanımlama,
söyleme, açıklama, yazma, gösterme, işaret
etme, bulma, tartışma” gibi ibareler konulur. – - Yeterliğe yada performansa dayalı öğretim
uygulamalarında daha çok ölçüt dayanıklı hedef
Ölçüt davanıklı hedefler yer. zaman
ve birim gibi ölçütlerine göre belirlenir. Örneğin:
“1 dakika 200 kelimeyi okuyabilme” yada “100
metreyi 12 saniyede koşabilme” gibi - Hedef öğrenme ürününe dönüktür. Bu nedenle
öğrenme sürecini değil sürecin sonunda ortaya
çıkacak özellik önemlidir. Bu nedenle öğretim
sürecindeki konu başlıkları yada öğretmenin
kullanacağı yöntemler hedef olamaz. Örneğin;
“Cümlenin öğeleri” şeklindeki bir ifade konu
başhğı olduğu için hedef olamaz. - Hedefler kapsamlı ve sınırlı olarak
Buna göre hedefler tek bir
davranışla değil, davranışlar grubuyla ifade
edilmelidir.
124
Program Geliştirme
- Hedef aynı anlamla birden çok özelliği
içermemelidir. Yani “Atatürk’ün hayatını kavra-
yabilme ve saygı duyma” şeklinde hem bilişsel
hem de duygusal özellikler bir arada değil, ayrı
ayrı hedefler olarak ifade edilmelidir. - Davranışlar ilgili oldukları hedefleri nitelik ve
nicelik olarak ivi temsil etmelidir
(kapsamalıdır) Davranışlar hedefe ulaşmayı
sağlayacak düzeyde zenginleştirilmiş olarak - Kritik Davranış Her hedefi temsil eden
davranışlar arasında önem derecesi yüksek ve
olmazsa olmaz anlamında öncelikli davranışlara
kritik davranıs Örneğin; “Atatürk’ün
hayatını kavrayabilme” hedefinde “Atatürk’ün
ilkelerinin önemini açıklayabilme” davranışı
önem derecesi yüksek olan bir kritik davranıştır. - Hedefler binişik olmamalı, bitişik (tamamlayıcı)
olmalıdır. - Hedef-Davranışlar öğretim sürecini başlatan,
yönlendiren ve ölçmeye kılavuzluk yapan önemli
bir program öğesidir.
Hedef-Davranış Belirleme İlkeleri
- Öğrenci yaşantısına dönüklük; hedefler
öğrencinin Öğrenme etkinliklerine aktif olarak
katılmasını sağlayacak özelliklere sahip
olmalıdır. - Açık-seçiklik; hedefler herkesin ortak
anlayacağı ve açıklayacağı bir dille ifade edil- - Genellik ve sınırlılık; hedefler hangi özellikleri
kazandıracağını belirtecek kadar genel ve
kazandıracağı özellikleri başka özelliklerle
karıştırmayacak kadar sınırlı olmalıdır. - Konu alam ile ilişiklik; hedefler ilgili oldukları
konu alanını temsil edecek ve kapsayacak
değerlendirmelere sahip olarak belirlenmelidir. - Aşağıdakilerden hangisi hedeflerin sahip olması gereken niteliklerden değildir? (2002 KPSS-113)
- Eğitim ortamında gerçekleştirilebilir olma
- öğrenci davranışı olarak ifade edilebilme
- Gözlenebilir ve ölçülebilir olma
- öğrencilerin kendi çabalarıyla ulaşabilecekleri
nitelikte olma - E) öğrencinin hazır bulunuşluğuyla erişilebilir
olma
- İstenen sonuçlan ve başarı düzeyini kesin ve açık bir biçimde dile getirme gerekliliği eğitim hedeflerinin hangi ilkesiyle doğrudan ilgilidir? (2004 KPSS-90)
- öğrenci davranışına dönük olmalıdır.
- Çok boyutlu olmalıdır.
- Hiyerarşik bir düzende sıralanmalıdır.
- öğretmen etkinliklerini içermelidir.
- E) Evrensel kültür değerleriyle ilişkili olmalıdır.
Program Geliştirme
125
HEDEF ALANLARI VE ÖRNEKLER BİÜŞSEL ALAN HEDEFLERİ
| Hedef Düzeyi | Özelliği | Eylem Olarak |
| İfade Edilmesi | ||
| BİLGİ | Hatıriama | Tanımlama / hatırlama / |
| Tanıma | tanıma söyleme / yazma / |
| seçme / isimlendirme / eş- | |
| leştirme / sıraya koyma / | |
| listeleme / gösterme / | |
| işaret etme / altını çizme | |
| . Yöntem | ||
| Çevirme / yonjmlama / | ||
| kestinme/ söyteme /yazma / | ||
| ana hattını bulma / özetleme / | ||
| ömek verme/tablolaştırma / | ||
| grafıkle / Şe mayla / Simgeyle / | ||
| QOSt£fTTlB | ||
| Çevirme | ||
| KAVRAMA | Yorumlama / | İlişkileri/ nedenleri yazma / |
| Açıklama | söyleme/ değiştirerek yazma | |
| – ^/icitsıııc | / yeniden sıraya koyma | |
| tahmin etme / sonucu | ||
| kestirme / sonucu butma / | ||
| ayırt etme / yeniden | ||
| dûzenleme / değiştirme / | ||
| öteleme / ulama | ||
| UYGULAMA | Bilgiyi kullanma | Yapma / Çalıştırma / ilişki |
| Uygulama | Kurma / Kullanma / | |
| – Gösterme | Hazırlama / Hesaplama / | |
| Deneme | İlkeyt uygulama / problem | |
| Kullanma | çözme | |
| – Çizme | ||
| ANALİZ | Bir bütünü | analiz etme / karşıtaştırma / |
| ögelerine ayırma, | şematik olarak gösterme / | |
| ilişkileri belirieme | saptama / ayırdetme / | |
| parçalara ayırma / ana | ||
| hatlarını gösterme / | ||
| bölümlere ayırma | ||
| SENTEZ | Özgün bir bütün | Birleştirme/ yaratma / |
| oluşturma | üretme / tasarlama / | |
| planlama / özetleme / | ||
| sınıflama yapma / derleme / | ||
| organize etme / geliştirme / | ||
| yeniden düzenleme / | ||
| örgütleme / karar verme / | ||
| formüle etme | ||
| DEĞERLENDİRME | Bir ölçüte dayalı | Yargılama / değeriendirme |
| yargıda bulunma | / açıklama/ karşılaştırma / | |
| irdeleme / ispat etme / | ||
| karar verme / standardize | ||
| etme |
DUYUŞSAL ALAN HEDEFLERİ
| Hedef Düzeyi | Özelliği | Eylem Olarak İfade Edilmesi |
| ALMA | Farkında olma, almaya isteklilik, kontrollü-seçici dikkat | Ayırt etme / ayırma / paylaşma / birteştirme / kabul etme / kontrol etme |
| TEPKİDE BULUNMA | Uysaltık, karşılık vermede istekli olma, karşılık veımekten mutlu olma | İzleme / onaylama / öneride bulunma / tartışma / pratik yapma / oynama |
| DEĞER VERME | Bir değeri kabul etme, başka değerlere tercih etme, kendini adama | Açıklama / yeteriiliği artırma/ yardım etme / destekleme / inkar etme / protesto etme / tartışma |
| ÖRGÜTLEME | Değerieriyle uyumlu hale getirme, değer sistemine dahil etme | Tartışma – / kuramsallaştırma / karşılaştırma / örgütleme / formüle etme |
| KİŞİLİK HALİNE GETİRME | Davranış ölçütü haline getirme, değerierie özdeşleşme | gözden geçirme / değiştirme / tamamlama/ akranlanyla iist ve altlanyla karşılaştırma |
PSİKOMOTOR ALAN HEDEFLERİ
| Hedef Düzeyi | Özelliği | Eylem Olarak İfade Edilmesi |
| UYARILMA | Beceriyi izleme, becerinin başlangıç konumunu alma | Otomobili çalıştırmak için vücudu hazır duruma getirme |
| KILAVUZ DENETİMİNDE YAPMA | Beceriyi gösterildiği gibi yardım alarak yapma, kendi başına denetim altında yapma (deneme-yanılma) | Bir otomobili usta öğretici denetiminde hareket ettirebilme |
| BECERİ HALİNE GETİRME | Kendi başına denetimsiz yapma, istenilen nitelik, yeterlik ve sürede yapma | Enjeksiyonu kuralına uygun bir biçimde yapabilme |
| DURUMA UYDURMA | Kazanılan beceriyi ilk karşılaştığı bir durumda kullanma | Daha önce kazandığı beceriyi kullanarak bilgisayarın kişisel ayarlarını yapabilme |
| YARATMA | Yeni ve orijinal bir durumu ortaya koyma, benzeri olmayanı yapma | Bilinen yakıtlar dışındaki yakıtları kullanarak çalışan bir araç yapabilme |
Program Geliştirme
- Aşağıdakilerden hangisi bilişsel alanın
uygulama basamağında gerçekleşen süreçtir?
(2002KPSS-114) - öğrenilen ilkeleri yeni karşılaşılan bir
durumda kullanma - Tamamlanmış bir ürünün işlem
basamaklarını söyleme - Tamamlanmış bir durumun ögelerini
belirleme - Yeni ve özgün bir ürün tasarlama
- E) Tamamladığı ürünü verilen ölçütlerle
karşılaştırma - Devinimsel (psikomotor) becerilerin
gelîştirilmesinde öğretmenin kullanabileceği en
etkıli yol aşağfdakilerden hangisidir? ? (2002
KPSS-118) - Anlatım yöntemi C) Problem çözme
- Gösterip yaptırma D) Soru-cevap
E) Deneme yanılma
Sosyal Bilgiler dersi çevremizi tanıyalım ünitesi ile ilgili temel verileri istenilen anlatım biçimine çevirebilme.
264.
- Matematik dersi sayılar ünitesiyle ilgili
temel kavramlarm anlam bilgisi - İngilizce dersi temel dil becerileriyle ilgili
öğrendiklerini yeni durumlarda
- Hayat Bilgisi dersinde toplumsal yaşam
kurallarının gerekliliğine inanış.
- Beden eğilimi dersi üç adım atlama ile
ilgili öğrendiklerini hatasız olarak yerine
Yukarıda verilen hedef örnekleri dikkate almdığında hangi seçenekte hedef örnekleri taksonomlk açıdan doğru olarak eşleştrrilmiştir? (2003 KPSS-112)
- Kavrama, Bilgi, Uygulama, Değer verme.
Beceri haline getirme - Değer verme, Bilgi, Analiz, Sentez,
Kavrama - Bilgi, Kavrama, Uygulama, Analiz, Sentez
- Amiliz, Bilgi, Kavrama, Değer verme,
Uygulama - E) Değerlendirme, Kavrama, Uygulama,
Analiz, Kılavuzla yapma
265.
- Noktalama işaretlerini kullanarak bir metin
oluşturabilme - Araba kullanmak için vücudunu hazır hale
getiriş
- Çevre kirli/iğinin çözümüne yönelik orijinal
fikirler üretebilme
- Yasaların toplumsal yaşamındaki
gerekliliğine inanış
Yukarıda verilen hedef örneklerinden hangileri bilişsel alana yönelik yazılmıştır? (2003 KPSS-112)
- A) I ve II B) II ve IV C) III ve IV
- D) I ve III E) II ve III
Hedef Davranış Yazmada Farklı Yaklaşımlar
Eğitim Programlarını hazırlarken hedef davranışların yazılmasında farklı yaklaşımlar izlemektedir. Daha çok program özellikleri dikkate alındığında bu farktı yaklaşımın olduğu gözlenmektedir. Bunlar 3
- Aşamalı Hedef Yazma yaklaşımı: Bu
yaklaşımda Bloom’un aşamalı sınıflara yaklaşımı (bilme, kavrama, uygulama, analiz, sentez değerlendirme yada bilişsel, duygusal, devrimsel) temele alınmaktadır.
- Yeterliğe Dayalı Amaç Yazma Yaklaşımı:
Program sonunda öğrencilerin hangi standartta ne yapabileceğini belirtir. Örneğin; Hesap makinesi ile üç ondalıklı 25 sayı verildiğinde (koşullar) bütün sayıların 1 dakika içinde hatasız olarak (standart), sabit bir sayı ile çarparak sonucu yazabilme (davranış)
- Modüler Amaç Yazma Yaklaşımı: Aşamalık
özelliği göstermeyen, bağımsız üniteler yada
modüller için kullanılır. örnekir
Ders: Türkçe
Amaç: Bu üniteyi çalıştıktan sonra;
- llk öğretim Türkçe Programında yer
alan genel ve özel amaçların nitelik ve
önemini kavrayabilecek, - ilköğretim okullarındaki; Türkçe Programmın
özet amaçlarını sıralayabilecek. - Amaçları davranışa dönüştürmenin ve
öğrencilere kazandırmanın gereğini
kavrayabilmek,
Program Geliştirme
127
- Dil Öğretim ilkelerini Türkçe öğretimde etkili bir şekilde uygulayabileceksiniz
- Aşağıdaki davranışlardan hangisi “suyun buharlaşması olayının kavrama düzeyinde öğreniidiğini” gösteren bir kanıt olamaz? (2001 KPSS-40)
- Olayı değişik bir örnekle açıklama
- Olayı kendi ifadesiyle açıklama
- Olayın kitaptaki tanımını söyleme
- Olayı kendi çizdiği bir şema ile gösterme
- E) Olayı resmederek ifade etme
- İÇERİK
Bir öğretim programında içeriğin belirlenmesi işlemi “ne ögretelim?” sorusuna cevap aramadır. Bu nedenle içerik hedeflerle tutarlı olmalıdır. Türkiye’de Okul öncesi, İlköğretim ve Orta Öğretim kademelerinin içeriği Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmektedir.
İçerik belirlemede bazı ilkelere uyulması gerekmektedir. içerik;
- Program hedefleriyle tutarlı,
- Somuttan soyuta,
- Basitten karmaşığa,
- Yakından uzağa,
- Bilinenden bilinmeyene,
- Genelden özele,
- Anlamlı,
- Gerçekçi,
- Güncel olmalıdır.
- öğrenci seviyesine uygun olmalı
- Bireyin ilgi ve gereksinimlerine uygun olmalı
- Bilimsel açıdan geçerli olmalıdır
- Kendi içinde tutarlı olmalıdır
Bunlara ek olarak içerik ile ilgili olarak bir ders kitabmda bulunması gereken özellikler şunlardır;
- öğrencinin hazırbulunuşluk düzeyine uygun,
sade ve anlaşılır bir dili olmalıdır - Bol uygulama, örnek ve çalışmalara yer
- Görsel içeriği bol olmalıdır
- Öğrencilerin algılama ve anlamalarını sağlayacak
somut görsel ögelerle desteklenmelidir - Sade bir düzen içinde hazırlanmış olmalıdır.
İçerik düzenlemede Farklı Yaklaşımlar (Stratejiler)3
- Doğrusal Programlama Yaklaşımı
Birbiri ile ardışık sıralı, yakın ilişkili ve zorunlu ya da önkoşul öğrenmelerin ağırlıklı olduğu konuların
düzenlenmesinde doğrusal programlama yaklaşımı kullanılır. özellikle aşamalılık özelliği taşıyan dersler için kullanılır. Örnek; hayat bilgisi, sosyal bilgiler, fen bilgisi gibi.
- Sarmal Programlama Yaklaşımı
Bu tip programda içerik doğrusal bir sıra izlemez. Daha önce öğrenilmiş olan bazı konular, gerektikçe tekrar edilebilir. Bu tekrarlar, tercihan konuyu sadece hatırlatmaktan çok kapsamını da genişletmelidirler. içeriği bu tip yaklaşımla hazırlanmış programlar daha esnektirler. Ancak öğrenilecek konular ve öğrenme süresi
kontrollüdür.
Konuların yeri ve zamanı geldikçe tekrar tekrar öğretilmesi söz konusu olduğunda bu düzenlemeden yararlanılır. Her konunun kendi içindeki konulan arasında da bîr ardışıklık söz konusudur. özellikle dil öğretim programlarının içeriğini düzenlemede bu yaklaşımdan yararlanılmakladır. Örnek; Türkçe, yabancı dil, matematik gib.
- Modüler Programlama Yaklaşımı
İçerik düzenlenirken konular öbekler halinde düzenlenir. Bu öbeklerin (ya da modüllerin) birbiriyle ilişkili olması beklenemez. Bu programla öğretim sonunda alınacak sonuçlar bellidir. Konuların hangi sırayla öğrenileceği açısından esnektir, ancak yine de program çıktısı açısından kontrollü bir yaklaşım özelliği taşır.
öğrenme üniteleri modüllere ayrılır. Her modül kendi içinde doğrusal, sarmal ya da farklı yaklaşımla düzenlenebilir. Modüller arasında aşamalı bir bağ olması önemli değildir; önemli olan her modülün anlamlı bir bütün oluşturmasıdır. Örnek; Beden Eğitimi dersi. Koşmalar, atlamalar, futbol, voleybol gibi birbiriyle bağ olmadan üniteler halinde düzenlenebilir.
- Piramitsel ve Çekirdek Programlama
Yaklaşımı
Piramitsel yaklaşımda ilk yıllarda geniş tabanlı konuların yer aldığı giderek uzmanlaşmanın küçük birimlerde olduğu ve daraldığı bir yaklaşım tarzıdır. Bu yaklaşıma göre içerik, ayrıntılı ve kesin bir biçimde belirlenmiş konular bütününden oluşur. Program esnek değildir. öğrencinin programa başlamadan önceki ve programı bitirdikten sonraki durumu kesinlikle bilinmektedir. Öğrenci, programt bitirdikten sonra o alanın uzmanı olur.
Çekirdek programda ise ilk önce ortak öğrenilecek konular verilir. Sonra öğrencilere seçenekler sunularak İlgi duyduğu alanlarda ders almaları sağlanabilir. Sözgelimi Fen Bilgisi konuları çekirdek programla, Fizik,
128
Program Geliştirme
Kimya, Biyoloji konuları da ilgi alanlarıyla alınır ve buna göre içerik düzenlemesi yapılır.
- Konu Ağı-Proje Merkezli Program Yaklaşımı
Konu Ağı-Proje merkezli program yaklaşımında öğrencilere konulann ağı bir harita gibi çıkartılıp verilir ve belirli zamanlarda nerelerde olmaları gerektiği söylenir. Bu yaklaşımda konuların içeriğine öğrenciler kendi kendine ya da grup halinde karar verirler. Konular küçük projeler olarak da belirlenebilir.
- Sorgulama Merkezli Programlama Yaklaşımı
Baştan içerik belli değildir. İçerik düzenlemesi öğrencilerin ihtiyaçları ve sorularına göre oluşturulur. Bu yaklaşım öğrencilerin sorularına ve gereksinimlerine yanıt verme gerekliliğini benimseyen felsefi görüşe göre dayanır. Özellikle ilkokul düzeyinde öğrenci sorulan çok değerli bir öğrenme yaşantısı oluşturabilir. Eğitim düzeyi yükseldikçe daha sınırlı ve özel uzmanlık alanlarına ilişkin sorulara göre programların içerikleri düzenlenir.
Belirtke Tablosu (Hedef-İçerik Tablosu)2
Bir eğitim programında yer alan hedef ve hedef davranışlarla, program içeriğinin iki boyutlu bir çizelge üzerinde gösterilmesine belirtke tablosu denir. Belirtke tablosunun hazırlanmasında üç aşama önemlidir.
- Öğretim hedeflerini belirleme, Üst yatay bölüme
yazılır - Ders içeriğini belirleme, Dikey boyuta içerik yazılır
- Iki boyutlu bir çizelge hazırlama; Hedeflerle içerik
arasındaki ilişki tabloda gösterilir
Bu tablo sayesinde hangi konuların hangi hedeflerin gerçekleşmesine hizmet ettiği ve dersin bütününde ne kadar ağırhk taşıması gerektiği kolaylıkla görülebilir.
- Aşağıdakilerden hangisi İlköğretimin ilk
basamağında dikkate alınması gereken
ilkelerden biri değildir? (2002 KPSS-117) - öğrenciye görelik
- Soyuttan somuta
- Yakından uzağa
- Basitten karmaşığa
- E) Bilinenden bilinmeyene
- Aşağıdakilerden hangisi bir ders için hazırlanan
ve hedeflerle konular arasındaki ilişkiyi
gösteren belirtke tablosunun en önemli
faydasıdır? (2002 KPSS-30) - Dersin kapsamını nitel ve nicel olarak özetleme
- Eğitim etkinliklerine ipuçları vermesi
- öğretim planlarına temel oluşturması
- Dersin özel hedeflerinin önem derecesine
işaret etmesi - E) Dersin ünitelerinin (konularının) sırasın!
belirlemesi - Konuların yeri geldikçe tekrarlandığı, konuların kendi içinde ve birbirleriyle ardışıklık ilişkisinin bulunduğu, özellikle dil öğretiminde ağırlıklt olarak kullanılan bir programlama yaklaşımıdır.
Yukarıda açıklaması verilen programlama yaklaşımı hangisidir? (2003 KPSS-115)
- Piramitsel Yaklaşım
- Sarmal Yaklaşım
- Modüler Yaklaşım
- Doğrusal Yaklaşım
- E) Çekirdek Yaklaşım
- Aşağıdakilerden hangisi içeriğin
biçimlendiriimesinde öğretmenlerin sorması gereken sorulardan değildir? (2002 KPSS-116)
- öğrencilerin seviyesine uygun mu?
- Hedeflerin gerçekleşmesine hizmet eder mi?
- Bireyin ilgi ve gereksinmelerine uygun mu?
- içerik bilimsel açıdan geçerli mi?
- E) İçerik öğretim stratejilerine uygun mu?
- İçerik belirlenirken aşağıdakilerden hangisinin dikkate alınma zorunluluğu yoktur? (2003 KPSS-119)
- Bilgiler somuttan soyuta doğru sıralanmalı
- öncelikle kolay daha sonra karmaşık bilgilere
yer verilmeli - Bîlgiler yakın çevreden uzağa doğru bir yapı
oluşturmalı - Bilgilerin kendi içerisinde tutarlığı olmalı
- E) içerik öğretmen niteliklerine uygun bir yapıda
organize edilmeli
Program Geliştirme
129
- Bir ders kitabında bulunması gereken özellikler açısından aşağıdakilerden hangisi öncelikli değildir?(2004KPSS-81)
- öğrenci düzeyine uygun soyutlukta, yalın ve
anlaşılır bir anlatım dilinin olması - Hazırlık çalışmaları, alıştırmalar ve uygulama
sorularını içermesi - Yapısının farklı öğretme öğrenme
yaklaşımlarıyla örüntülenmesi - Konu sunumlarının çeşitli görsel uyaranlarla
zenginleştirilmesi - E) Soyut kavramları içermesi
- Aşağıdaki programlama modellerinden
hangisinde, ilk yıllarda geniş tabanlı konuların yer alması, ileriki yıllarda alanın gittikçe daralarak uzmanlaşmanın küçük birimlerde olması söz konusudur? (2004 KPSS-88)
- Piramitsel
- Doğrusal
- Sarmal
- Modüler
- E) Çekirdek
- Öğretme öğrenme süreçlerinde öğretmenin öğrenciyi temele alarak içeriği düzenli ve anlamlı bîr bütünlük içinde sunmasının öğrenciye sağlayacağı en önemli yarar aşağıdakilerden hangisidir? (2004 KPSS-94)
- öğretimin hedeflerine daha etkili ulaşılması
- İçerikte ön plana çıkan ayrıntılara
odaklanılması - İşbirliği içinde çalışılması
- Materyallerin daha ekonomik kullanılması
- E) öğretimin eğlenceli olarak algılanması
III. ÖĞRENME-ÖĞRETME DURUMLARI
Program geliştirme çalışmalarının süreç boyutudur. Belirlenen hedef davranışların öğrencilere nasıl kazandırılacağı sorusuna cevap aranır. Öğretim durumlarında öğrenci, öğretmen, yöntem, teknik, araç-gereç, strateji, içerik vb. konuların birbirleriyle etkileşimleri ile ilgili etkinlikler söz konusudur. Öğrenme- öğretme sürecinin planlanması aşamasında öncelikle kullanmayı planladığımız yöntem ve tekniklerin konu ve öğrenci için uygunluğu
belirlenmelidir. Böylece öğretim süresince karşılaşılabilecek sorunlar en alt düzeye indirgenmiş olur.
Kısaca söylemek gerekirse öğrenme-öğretme süreci; s Eğitim programının uygulamaya konulduğu
s öğretim hizmetlerinin programı uygulamaya dönük olarak düzenlendiği
s Öğrencinin bu hizmetler aracılığıyla öğretim programıyla etkileşime geçtiği bir süreçtir.
Bireye söz konusu davranışların nasıl kazandırılacağı konusunda düzenlenecek etkinlikleri iki aşamada sınıflandırılabilir; öğrenme yaşantıları ve öğretme yaşantılarıdır.
- ÖĞRETME YAŞANTILARI
Bunlar;
- Giriş etkinlikleri
- Gelişme etkinlikleri
- Sonuç etkinlikleridir.
Bu üç konu aşağıda ayrınttlı biçimde ele alınmıştır;
Bu konu aynı zamanda eğitim öğretimde planlar konusu ile yakından ilgilidir.
Eğitim Öğretimde Planlama
Eğitim ve öğretimde planlama, belirlenmiş eğitim hedeflerine ulaşabilmek için konularm, öğrenme yaşantılarının ve değerlendirme sürecinin tasarlanması sürecidir. Öğretimde üç tür plan türü kullanılır, Yıllık, Ünite ve Günlük plan6
Öğretimi Planlamanın Sağladığı Faydalar
- Eğitim-öğretim sürecine yön verir,
uygulamanın tutarlılığını sağlar, - Hedef-içerik ilişkisini ve uygun stratejiyi,
yöntem, araç-gereç belirlenmesini sağlar, - Öğretmene yol gösterir
- Değerlendirmenin geçerliliğini ve
güvenirliliğini sağlar. - Konuların zamanını ve süresini düzenler
Yıllık Plan
Bir öğretim yılı için hazırlanan ve gerçekleştirilmeye çalışılacak hedeflerin, işlenecek konularm, kullanılacak strateji ve yöntemlerin ve değerlendirme esaslannın belirlendiği ve zamana dağıtıldığı genel bir tasarıdır.
130
Program Geliştirme
Yıllık planda bulunan başlıca bölümler;
S Süre
S Amaçlar-hedefler
s Konular
s Yöntemler-teknikler
s Kaynak, araç-gereçler
- / Deney, gezi-gözlem
s Diğer zümre öğretmenlerle işbirliği
s ödevler ve konusu
s Değerlendirme
S Düşünceler
Ünite Planı
Bir ünite içindeki öğrenme-öğretme etkinliklerinin bu üniteye ayrılan ders saatleri içinde gerçekleşecek biçimde sıra ve düzene konması amacıyla hazırlanan bir plandır. Yıllık plana dayalı olacak dersin özel hedeflerinden hangilerinin bu ünitede gerçekleştirilmeye çalışılacağının, bu amaçla hangi kritik davranışların öğretileceğinin, bu kritik davranışlarının öğretilmesi için hangi öğretme-öğrenme etkinliklerinden yararlanılacağı belirlenmeye çalışılır (Yılmaz,2000). Ünite bilgileriyle ilişkili konular ve etkinlikler bütünüdür. Ünite planları birbirine yakın ve ilişkilen-dirilmiş konuların belirli zaman içerinde bir bütün olarak işlenmesini sağlar.
Günlük Plan (Ders Planı)
Bir günde yada bir derste yapılacak bütün öğretim etkinliklerinin tasarımının yapıldığı bir plandır. Günlük plan genel olarak üç ana bölümden oluşur:
Ders Planı: 0 dersin özel hedef davranışlarının
gerçekleştirilebilmesi için eğitim faaliyetlerinin
sistematik bir biçimde planlanmasıdır. Burada
öğrenme-öğretme süreçlerinin etkili ve verimli
kullanılması temel amaçtır.
GİRİŞ
^Dikkat Çekme
s Soru sorma,
S Beden dili, ses tonu,
V Günlük yaşamdan örnek,
S Derse araç-gereçle girmek,
S Şekil, resim, grafik kullanmak.
^ Güdüleme (Motivasyon)
S Konunun önemi,
s Yaşamla ilişkisi,
S Gelecekte ne işe yarayacak,
S Hedeften haberdar etme.
v^Gözden Geçirme (önceki öğrenmelerin hatırlanması)
GELİŞME
s ön bilgilerle ilişkiler kurma
S Davranışı ortaya çıkarma etkinlikleri
V Strateji, yöntem-teknik, s örnekler,
s Soru-cevap, tartışma, s Araç-gereç kullanımı, s Konular ve alt bölümler,
SONUÇ
v Kalıcılığı sağlama,
s özet ve tekrar,
s Değerlendirme ,
s Bir sonraki konunun açıklanması.
Eğitim Durumlarının Değişkenleri
s Pekiştireç,
s İpucu
s Dönüt
s Düzeltme
- s Öğrencinin derse katılımı
Eğitim Durumtarının Düzenlenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken İtketer1
- öğrencilerin öğrenmelerini en üst düzeye
çıkarmahdır - öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamalıdır
- öğrencilerin yaş ve olgunluğuyla tutarlı olmalıdır
- Hedef davranışa uygun olmalıdır
- Öğrenci özelliklerine uygun’düzenlenmelidir
- Ekonomik olmalıdır
- Etkinlikler arasında yatay ve dikey kaynaşıklık
sağlanmalıdır - Giriş, gelişme ve sonuç etkinlikleri
düzenlenmelidir
Hedef düzeyine göre uygun öğretim Yaklaşımlan
- Bilgi—Bireyselleştirilmiş öğretim, Sunuş yoluyla
öğretim - Kavrama—Bilgisayar destekli öğretim
- Uygulama—proje tabanlı öğretim
- Analiz—Araştırma yoluyla öğretim
- Sentez—Buluş yoluyla öğretim
- Öğretimde yararlanılan,
- Ünite planı
- Yıllık plan
- Ders planı (günlük plan)
Aşağıdakilerden hangisinde kapsamı en geniş olanlardan en dar olana doğru sınırlanmıştır? (2001 KPSS-3)
|
Program Geliştirme
131
- öğretmenler, öğrenilmesi hedeflenen davranışların öğrencilerde görülebilmesi için ortam yaratırlar.
Aşağıdakilerden hangisi, öğretmenin bu görevini yerine getirmek için yararlanabileceği yöntemlerden biri değildir? (2001 KPSS-39)
- öğrencilere, hedeflenen davranışları
gösterdiklerinde pekiştireç verme - Öğrencilerin ilgili olsun olmasın her davranışını
pekiştirme - öğrencileri, hedeflenen davranışları öğrenme
çabası göstermeye özendirme - öğrencilerin hedeflenen davranışları yapmaya
çalışırken karşılaştıkları güçlükleri giderme - E) öğrencileri, hedeflenen davranışların
kullanılacağı durumlarla karşı karşıya getirme
- Hayat bilgisi dersinde, milli ve dini bayramlar ve yerel kurtuluş günleri ile ilgili konuların ele alınma (İşleniş) zamanı belirlenirken aşağıdakilerden hangisi önceliklidir? (2004 KPSS-93)
- İlgili konuların Milli Eğitim Bakanlığı
tarafından hazırlanan öğretim programındaki
sıralanışı - Bayramın ya da kurtuluş gününün tarihi
- Bu günlerin ve konuların derslerle ilişkisi
- öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeyleri
- E) Bu gün ve konuların diğer konularla
uygunluğu
- Öğretim planları (yıllık plan, ünite planı, ders planı) hazırlamanın temel amacı hangisidir? (2001 KPSS-41)
- A) Öğrenim etkinliklerini planlı ve organize bir şekilde düzenlemek
- Okulun çevresi ile itişkilerini güçlendirmek
- Öğrenme ihtiyaçlarını belirlemek
- Okul yönetimi işlerini kolaytaştırmak
- E) ölçme-değerlendirme için kriterler oluşturmak
- Aşağıdakilerden hangisi öğrenme-öğretme
sürecinin en önemli değişkenidir? (2002 KPSS-10)
- Öğrenciler
- Veliler
- Içerik
- Değerlendirme
- E) öğretmen
- Aşağıdakilerden hangisinde öğrenme-öğretme sürecindeki üc temel öğe doğru olarak verilmiştir? (2001 KPSS-85)
- Okul, aile, çevre
- öğretmen, öğrenci, ders kitabı
- öğretmen, öğrenci, veli
- Öğretim hizmeti, öğretim program, öğrenci
- E) Yönetici, öğretmen, veli
- Öğrencilerin dikkatini işlenecek konu üzerinde toplama dersin hangi bölümünün başlıca amacıdır? (2001 KPSS-94)
- Derse hazırlanma
- Plan yapma
- Geçiş bölümleri
- Giriş bölümü
- E) Gözden geçirme
- Aşağıdakilerden hangisi öğretim etkinliklerinin ilk aşamasıdır? (2002 KPSS-9)
- Öğrencilerin ilgileri
- Öğretim yöntem ve teknikleri
- Okul yönetiminin istekleri
- Öğretim programının amaçları
- E) Öğretim araç gereçleri
- Aşağıdakilerden hangisi öğrenme-öğretme sürecinde öğrencilerle etkili bir iletişim kurmada iletinin en temel özelliğidir? (2002 KPSS-11)
- Beden diliyle iletilmesi
- Göz temasıyla desteklenmesi
- Dolaylı olarak iletilmesi
- Sözel olarak iletilmesi
- E) Açık, net ve anlaşılır olması
132
Program Geliştirme
SONRAKİ SAYFAYA GEÇİNİZ
[wp_ad_camp_2]
SAYFA NUMARALARINI KULLANIN