70. Venedik’te kısa film ödülü Öztürk’e

Festivalde kısa film bölümünde yarışan Bülent Öztürk ‘Küçük Pencereli Evler (Houses with Small Windows)’ Avrupa Kısa Film Ödülüne layık görüldü.

70. Kez düzenlenen Venedik FilmFestivali’nde büyük ödül Altın Aslan sahibini buldu.

İtalyan yönetmen Gianfranco Rosi’nin yönettiği belgesel ‘Sacro Gra’ Altın Aslan ödülünün sahibi oldu. 20 filmin yarıştığı festivalde sonuç, otoriteler tarafından sürpriz olarak değerlendirildi.

Gümüş Aslan ödülünü Alexandros Avranas ‘Miss Violence’ filmiyle en iyi yönetmen dalında kazanırken, filmin oyuncularından Themis Panou ise en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı. Kadın oyuncu ödülüne ‘Via Castellana Bandiera’ filmiyle Elena Cotta, en iyi genç aktör ödülüne Jœ filmiyle Tye Sheridan değer görülürken, Usta yönetmen Bernardo Bertolucci’nin başkanlığını yaptığı Venedik jürisi ‘Büyük Jüri Ödülü’nü ise Tsai Ming-liang imzalı ‘Jilao You’ filmine verdi.

Festivalde bu yıl Türkiye’den Deniz Akçay’ın yönettiği ‘Köksüz’ ün de aday olduğu Geleceğin Aslanı ödülüne Noaz Deshe’in yönetmeni olduğu, ‘Beyaz Gölge (White Shadow)’ filmi değer görüldü.

Festivalin kısa film dalında yarışan Bülent Öztürk’ün ‘Küçük Pencereli Evler’ isimli filmi ise Avrupa Kısa Film Ödülü’ne değer görüldü. 1995 yılından beri Belçika’da yaşayan Öztürk bir çok belgesel filmin yönetmenliğini yaptı.

[AdsWithin]

2013

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.